Ceramika techniczna

emirkrasnic / Pixabay

Rozwój technologii sprawia, że tradycyjne maszyny i urządzenia coraz rzadziej spełniają wymagania. Konwencjonalne materiały okazują się być niewystarczające. W takich sytuacjach zbawieniem jest ceramika techniczna. Jej użycie wprowadza zupełnie nową jakość do procesu produkcji. Materiały oddane obróbce technicznej pozwalają na zastosowanie nowych rozwiązań. Ceramika techniczna znajduje swoje zastosowanie w licznych procesach mechanicznych, przekładając się na zwiększoną wydajność systemu. Materiały ceramiczne to gwarancja wzrostu precyzji i kontroli nad urządzeniami technicznymi. Inteligentne ich zastosowanie korzystnie wpływa na efektywność produkcji.

Czym jest ceramika?

Najogólniej rzecz biorąc, Materiały ceramiczne są to materiały wytworzone z nieorganicznych niemetali, zbudowane poprzez łączenie metali z niemetalami, przede wszystkim tlenem, azotem, węglem, fosforem, siarką.

Wyróżnia się trzy grupy materiałów stosowanych w ceramice technicznej. Są to:

Ceramika krzemianowa – jedna z najstarszych form ceramiki. Uzyskuje się ją poprzez zaaplikowanie do surowców naturalnych domieszek w celu uzyskania zmian we właściwościach danego materiału. Cena tak uzyskanych materiałów jest stosunkowo niska, co przekłada się na powszechne ich zastosowanie.

Ceramika tlenkowa wymaga znacznie większego nakładu energii niż ceramika krzemianowa, co w dużym spopniu wpływa na jej wyższą cenę i koszty produkcji. Głównymi przedstawicielami tej grupy materiałów są: tlenek glinu, tlenek cyrkonu, tlenek magnezu oraz tlenek tytanu. Ma bardzo szerokie zastosowanie i cenione przez specjalistów właściwości. Umożliwia maksymalną izolację elektryczną oraz termiczną, mogącą przyjmować dowolne kształty

Najdroższa z ich wszystkich jest ceramika beztlenowa. Materiały produkowane w ten sposób są najdroższe. Do produkcji używa się węgliku krzemu, azotku glinu i innych związków.

Jak wdrażać rozwiązania ceramiki technicznej?

Ważnym aspektem wdrażania do produkcji rozwiązań ceramiki technicznej jest dział konstrukcyjny. Odpowiada on za projektowanie i wdrażanie rozwiązań. Nierzadko zajmuje się także niezwykle ważnym aspektem, jakim jest doradztwo i wsparcie techniczne dla klientów. Organizacja działu konstrukcyjnego może się różnić w zależności od firmy. Różnice te zależą głównie od wielkości przedsiębiorstwa, skali projektowanych wyrobów i specyfiki funkcjonowania. We współczesnych przedsiębiorstwach rola konstruktorów coraz bardziej wzrasta. Sprawne funkcjonowanie działu jest istotne zwłaszcza przy produkcji wymagających narzędzi, na które jest duże zapotrzebowanie, takich jak pręty molibdenowe.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań ceramiki technicznej są pręty molibdenowe. Ich główną zaletą jest dobra skrawalność. Wykorzystuje się je przede wszystkim w produkcji części do urządzeń elektronicznych a także do takich rzeczy jak elementy samolotów itd. Sprawdzają się świetnie w maszynach muszących działać w trudnych warunkach. Właściwości metalu jakim jest molibden przekładają się na jego dużą wytrzymałość.