Czym charakteryzuje się DDGS pszenny?

NickyPe / Pixabay

DDGS jest produktem ubocznym przemysłu spirytusowego. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością energii, dlatego jest on niezastąpionym składnikiem mieszanek treściwych. Zawiera również dużą zawartość tłuszczu i jest doskonały jako pasza energetyczna dla bydła opasowego. Poznaj zalety stosowania DDGS i sprawdź czym się wyróżnia, jakie przynosi korzyści dla hodowców i na co należy zwrócić szczególną uwagę, stosują DDGS.

DDGS pszenny – podstawowe informacje

DDGS powstaje na bazie surowców takich jak: jęczmień, pszenżyto, kukurydza i oczywiście pszenica. Gotowy produkt ma formę płatków lub pelletu. Nazwa DGS wywodzi się z języka angielskiego. W Polsce określany jest on jako podestylacyjny susz zbożowy lub, jeśli surowcem była kukurydza – destylacyjny suszony wywar kukurydziany. DDGS jest mało kłopotliwy w przechowywaniu oraz magazynowaniu. Nie ma także żadnego problemu z jego zakupem.

Wartości pokarmowe DDGS – jakie?

DDGS stanowi doskonały komponent mieszanek treściwych dla różnych grup zwierząt. Ma on wysoką zawartość energii i wyróżnia się także wyższą zawartością:

  • wapnia
  • fosforu
  • siarki

Może być doskonałą alternatywą dla młóta suszonego, poekstrakcyjnej śruty sojowej lub makuchu rzepakowego. Bardzo cennym składnikiem DDGS jest białko ogólne, którego skład procentowy wynosi około 55%. Pamiętajmy jednak, że zawartość białka jest odmienna dla poszczególnych produktów DDGS. Wynika to między innymi z różnych warunków uprawy a także z różnych odmian roślin uprawnych. Przed karmieniu hodowcy powinni sprawdzać skład chemiczny stosowanego DDGS, ponieważ korzystanie z gotowych tabel nie zawsze jest miarodajne. Wartościowymi składnikami DDGS są głównie:

  • witaminy z grupy B
  • witamina A
  • witamina E
  • mikroelementy takie jak: żelazo, miedź, cynk mangan oraz selen

DDGS jest również bogactwem aminokwasów:

  • lizyny
  • metioniny z cystyną
  • tryptofanu
  • treoniny

DDGS pszenny ma kolor jasnobeżowy, a suszony wywar ma również świeży i przyjemny zapach.

Czy stosowanie DDGS jest bezpieczne?

Producenci zbóż przykładają szczególną uwagę do niepożądanej obecności i koncentracji mykotoksyn – wyłapując wszelkie nieprawidłowości i kontrolując uprawy. W gotowym produkcie DDGS istnieje ryzyko obecności mytotoksyn i dlatego tak ważne jest kupowanie paszy z pewnego źródła. Mytotoksyny mogą powodować u zwierząt zatrucia ostre oraz przewlekłe. Najbardziej narażona na mytotoksyny jest kukurydza. Jeśli zaś chodzi o DDGS z pszenicy, nie ma w tym wypadku aż tak dużego ryzyka.

Korzyści wynikające ze stosowania DDGS

Wprowadzenie DDGS pszennego w miejsce kiszonki skutkuje większym pobraniem suchej masy pasz i większą wydajnością. Przede wszystkim zaś wprowadzenie dodatku DDGS z pszenicy zwiększa zawartość białka, co jest czynnikiem bardziej stymulującym produkcję mleka. DDGS nie wywiera również negatywnego wpływu na skład mleka. Ten wysokoenergetyczny składnik, przyczynia się do szybszego wzrostu oraz lepszych wyników hodowli, przy jednoczesnym ekonomicznym wykorzystaniu innych pasz treściwych.