Generalny remont silnika czyli ile kosztuje regeneracja głowicy silnika?

Photoman / Pixabay

Silnik jest najważniejszym elementem pojazdu – nie ma znaczenia czy jest diesla, benzynowy czy elektryczny, bez niego auto nigdzie nie pojedzie. Przez cały okres eksploatacji należy dbać o niego, dokonując regularnych serwisów. Mimo naszego starania może dojść do sytuacji, gdy będzie konieczny remont generalny jednostki.

Przyczyny robienia remontów

Przeciętny silnik spalinowy 4-cylindrowy składa się z około tysiąca elementów, ale nie wszystkie mogą wpłynąć na jego uszkodzenie. Podczas serwisu powinniśmy regularnie wymieniać olej i filtr silnikowy oraz płyn chłodniczy. Rzadziej wymieniane, ale nadal ważne, są układ rozrządu i uszczelnienia silnika. Warto pamiętać, by tankować dobrej jakości paliwo oraz używać części zamiennych minimum dobrej jakości.

Serce naszego samochodu może ulec awarii w skutek wielu czynników. Najczęstszym z nich jest zatarcie się silnika, w wyniku mało wydajnego układu smarowania. Drugim najczęstszym powodem jest przegrzanie się, słynna „uszczelka pod głowicą”. Chcąc doprowadzić auto do stanu użytkowego musimy przeprowadzić remont silnika, jednak nie zrobimy tego sami – konieczna będzie wizyta w profesjonalnych warsztatach regenerujących elementy mechaniczne jednostki spalinowej. Musisz się liczyć z tym, że auto nie będzie jeździło przez okres co najmniej tygodnia.

Koszty prawidłowego przeprowadzenia naprawy – ile kosztuje regeneracja głowicy silnika?

Główne prace, które muszą zostać wykonane to np. tulejowanie bloku. Realizuje się to, gdy gładzie cylindrów wykazują nadmierne zużycie i konieczna jest zmiana tłoków na nowe. Jest to koszt około 1500zł za obróbkę wraz z nowymi częściami.
Kolejnym elementem, który należy naprawić jest wał korbowy. Wymaga on osiowania i szlifowania czopów. Ten etap należy przeprowadzić, gdy silnik zatrze się na panewkach, oraz gdy naprawiamy blok. Zlecenie czegoś takiego to wydatek około 600zł.
Słysząc słynny już tekst „uszczelka pod głowicą” można złapać się za głowę i zadać pytanie „ile kosztuje regeneracja głowicy silnika?”. Jest to najdroższa regeneracja, ponieważ oscyluje w przedziale 1000-3000zł. Wydatek jest uzależniony od ilości zaworów, stopnia zużycia powierzchni i wykrzywienia jej. Jeżeli występują pęknięcia czy niestandardowe rozwiązanie konstrukcyjne – koszta mogą wzrosnąć.
W przypadku, gdy nasza turbosprężarka nadmiernie hałasuje lub przepuszcza za dużo oleju konieczna jest jej odbudowa. Często występuje konieczność wymiany wirnika i uszczelnień. Taka operacja to koszt około 1000zł.

Znając podstawowe koszty obróbki silnika trzeba wziąć pod uwagę jeszcze koszt uszczelek i wymianę śrub na nowe. Taka inwestycja zapewnia spokój użytkowania, ponieważ jesteśmy pewni dobrego stanu jednostki spalinowej.