Ile to pali?

noelsch / Pixabay

Użytkując pojazd powinniśmy znać jego podstawowe parametry i potrzeby. Tak naprawdę uczymy się ich na bieżąco. Jednym z parametrów jest spalanie. Od czego zależy?

Co wpływa na spalanie?

Bardzo ważną, a wręcz chyba najważniejszą jest pojemność silnika. To ona odgrywa ogromną rolę w przypadku spalania. Ponadto bardzo ważne jest to, jakie paliwo go zasila. To też nie jest bez znaczenia. Spalanie w zależności od paliwa może się różnić. Dlatego też warto zobaczyć jak jest w naszym przypadku.

Jak sprawdzić spalanie?

Najprostszym sposobem jest poddanie samochodu auto testom. Wtedy dokonywany jest dokładny pomiar, który pokazuje nam średnie spalanie w naszym samochodzie. To najbardziej wiary godna metoda pozyskania wyniku. Poza tym możemy obserwować licznik i zobaczyć ile kilometrów przejechaliśmy, mając określoną ilość paliwa w baku. Dzięki temu możemy przeliczyć wartość wykorzystanego paliwa na 100 km.

Różnice w wersjach

Nawet w przypadku tej samej marki i modelu zdarzają się znaczące różnice. Na przykład spalanie Audi A3 może być bardzo zróżnicowane. Audi A3 8P spala około 7, 4 l benzyny na 100 km. Natomiast Audi A3 8L na gaz spala średnio 12, 5 litra na 100 km. Jest to dość znacząca różnica, bo aż o ponad 5 litrów na 100 km. Dlatego też warto sobie uświadomić, jak bardzo może być to różne i sprawdzić jak kształtuje się spalanie w naszym samochodzie.
Lepiej zrobić to wcześniej, niż wtedy kiedy zbankrutujemy płacąc za paliwo. Wszystko dla naszego własnego dobra. Nie ma na co czekać.