Elastyczne światła do jazdy dziennej giętkie

MichaelGaida / Pixabay

Oświetlenie w aucie pełni ważną funkcję – pomaga kierowcy w komunikacji z innymi uczestnikami ruchu. Zdecydowana większość ruchu drogowego odbywa się w dzień, przez co nasze światła muszą być najbardziej widoczne dla innych użytkowników. Posiadając auto z innego rynku jesteśmy zobligowani do znormalizowania oświetlenia względem praw obowiązujących w naszym kraju. Konieczne może okazać się zastosowanie uniwersalnych zestawów.

Specyfikacja i montaż świateł giętkich

Standardowe DRL są najczęściej spotykane na rynku w formie kwadratowych lub okrągłych lamp. W sprzedaży dostępne są światła do jazdy dziennej giętkie, które można dopasować do kształtu reflektora samochodu. Daje nam to dodatkową opcję montażu oświetlenia, bez konieczności wycinania dziur w zderzakach. To rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu uniwersalnych zestawów świateł, np. w autach sprowadzanych z Ameryki. Zastosowanie zestawu giętkich lamp upodobni nasz samochód do pojazdów marek premium. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość zakupu kompletu elastycznych świateł z zintegrowana funkcją pływających kierunkowskazów.

Montaż świateł elastycznych wymaga demontażu lamp oraz ich rozklejenia – co jest najtrudniejszym etapem, ponieważ wymaga ogrzewania ich za pomocą opalarki lub piekarnika. Następnie należy ułożyć pasek świateł giętkich i podłączyć go do istniejącej instalacji w aucie. Ostatnim etapem jest sklejenie i wmontowanie reflektora do pojazdu. Decydując się na zakup otrzymujemy instrukcje, potrzebne złączki jaki moduły sterowania.

Dostosowanie oświetlenia do przepisów

Zwróćmy uwagę na obowiązek prawny wprowadzony 2005 roku, zobowiązujący kierowców do poruszania się po drogach z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub mijania. Auta z ostatniej dekady są standardowo wyposażone w DRL, natomiast starsze modele wymagają dodatkowego zamontowania takiego usprawnienia. Również pojazdy ze Stanów Zjednoczonych wymagają przeróbki kierunkowskazów z czerwonych na pomarańczowe, natomiast właściciele aut sprowadzanych z Wielkiej Brytanii muszą zmienić sposób święcenia lamp, by nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka.

Sprawne działanie układu elektrycznego, w którego skład wchodzi oświetlenie, jest priorytetowe dla bezpiecznikowego poruszania się w ruchu drogowym. Nie tylko modyfikacje, ale również dbanie o czystość lamp zapewnią ich efektywne działanie.