Zanim przejdziesz przez jezdnię, poznaj te zasady

B_Me / Pixabay

Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno kierowców, jak i pieszych. Niestety, nieodpowiedzialne zachowanie tych ostatnich czasami jest przyczyną wypadków. Najczęściej dochodzi do nich z powodu nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Jak to robić zgodnie z zasadami Kodeksu Drogowego? Oto najważniejsze zasady.

Bezpieczne przechodzenie przez jezdnię – o tym należy pamiętać

Największym wrogiem bezpieczeństwa na drodze jest rutyna i rozproszenie, nieuważność. Zanim przejdziemy przez jezdnię powinniśmy ocenić sytuację na drodze i podjąć odpowiednią decyzję, nie kierując się przy tym przekonaniem, że “na zielonym świetle nic mi się nie stanie” czy “tutaj nigdy nie ma ruchu”. Przez każdym wkroczeniem na jezdnię należy więc:
– wybrać odpowiednie miejsce, czyli przejście dla pieszych, a jeśli na drodze nie występują przejścia, musi to być miejsce, z którego dobrze widać sytuację wokół; nie powinno przechodzić się przed wzniesieniami czy na zakręcie, ani wychodzić zza autobusu, zaparkowanego pojazdu czy innego obiektu, który ogranicza widoczność,
– rozejrzeć się wokół, spoglądając najpierw w lewo, potem w prawi i znowu lewo, nawet jeśli właśnie świeci zielone światło,
– jeśli nic nie jedzie, szybkim krokiem (ale nie biegiem) pokonać jezdnię,
– stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców.

Skupienie przede wszystkim

Obecnie dużym problemem są piesi, którzy przechodzą przez jezdnię zapatrzeni w swoje telefony, albo mają słuchawki na uszach. Droga nie jest dobrym miejscem do słuchania muzyki czy odpisywania na smsy – jeśli chcesz to zrobić, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, z dala od drogi.