Części samochodowe, do jakich należą klocki hamulcowe, mają realny wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Nie warto więc stosować tanich zamienników czy bagatelizować pierwsze sygnały ich zużycia. To nie tylko elementy wchodzące w skład pojazdów osobowych, ale też części do busów czy motocykli. Równie ważny jest też odpowiedni dobór klocków do danego pojazdu.
Po czym poznać, że klocki hamulcowe mają wysoką jakość?
Duże znaczenie ma wartość współczynnika tarcia materiału ciernego oraz to, w jaki sposób zachowuje się w różnych warunkach pracy. Wybierając materiał cierny wysokiej jakości w dobrych gatunkowo klockach, można liczyć np. na:
- wysoki oraz stabilny poziom współczynnika tarcia i to bez względu na prędkość jazdy, temperaturę czy ciśnienie w układzie hamulcowym,
- odporność na krótkotrwały spadek współczynnika tarcia, który występuje po kilku hamowaniach od rozpoczęcia podróży,
- redukcję hałasu w trakcie hamowania i wibracji,
- szybką regenerację,
- długą żywotność klocków.
Wybierając takie części samochodowe, zyskuje się pewność, że zapewnią bezpieczeństwo na drodze oraz będą spełniać swoje zadanie przez wiele czasu.
O czym pamiętać przy zakupie klocków hamulcowych?
Zarówno części do busów, jak i samochodów osobowych należy wybierać, kierując się nie tylko ich ceną. Duże znaczenie ma przede wszystkim jakość wykonania. Przepisy prawa jasno określają, że wszystkie klocki hamulcowe powinny mieć homologację ECE R90, która określa odpowiednie standardy jakości.
Wybierając więc takie podzespoły samochodowe, należy przede wszystkim przeanalizować ich dopasowanie do tarcz hamulcowych. Montując miękkie klocki do tarcz, które powstały z twardych stopów oznacza znacznie niższą skuteczność w trakcie hamowania. Mogą to zauważyć szczególnie właściciele busów, które potrzebują znacznie większej siły hamowania. Poza tym brak odpowiedniego dopasowania między tarczami a klockami będzie równać się z nieprzyjemnymi piskami, jakie słyszy się w trakcie hamowania.
Poza tym należy przeanalizować takie parametry, jak:
Temperatura pracy klocków
Do jazdy po mieście warto wybierać takie, które są odporne do temperatur 300 – 350 stopni Celsjusza. W samochodach sportowych zaleca się z kolei klocki, jakie działają w temperaturze 900 stopni Celsjusza.
Współczynnik tarcia
W przypadku zatrzymania pojazdu przy umiarkowanej jeździe wystarczą klocki ze współczynnikiem tarcia 0,25 – 0,35.
Żywotność
Miękkie okładziny ścierne zużywają się znacznie szybciej. Za twarde z kolei powodują przedwczesne zużycie się tarcz hamulcowych. Dlatego warto skonsultować się ze sprzedawcą hurtowni, który doradzi najlepszy produkt pod względem jego zastosowania.
Takie części samochodowe oferuje m.in. hurtownia Vanking, gdzie można zaleźć klocki pochodzące od różnych parametrów. Specjaliści proponują zarówno części do busów, jak i pojazdów osobowych czy motocykli. Pomogą też w dopasowaniu tych podzespołów do stylu jazdy, rodzaju samochodu i wymagań użytkownika.