Przymusową formą świadczenia na rzecz państwa są podatki w formie pieniężnej, pobierane od dochodów, gruntów czy towarów i usług. Zobowiązanie to nie jest stałą kwotą, tylko stanowi konwertyny procent, ustalony dla danej kategorii dóbr. Kraj korzystając z tych pieniędzy buduje drogi, wspiera najuboższych czy opłaca składki członkowskie w Unii Europejskiej.
Auto w posiadaniu osoby fizycznej
Przeciętny Kowalski, chcąc korzystać z auta, musi przejść przez szereg podatków takich jak cło płacone od sprowadzenia samochodu z zagranicy, VAT od wartości pojazdu czy akcyza za paliwo. Mimo wielu kategorii opodatkowania jego rozliczenie z Urzędem Skarbowym jest o wiele łatwiejsze, niż gdyby musiał to zrobić, będąc właścicielem firmy.
Opodatkowanie samochodu firmowego – jak rozliczyć samochód w firmie?
Człowiek biznesu, wykorzystujący pojazd osobowy w swoim przedsiębiorstwie, powinien znać podstawowe zasady dotyczące tego, jak rozliczyć samochód w firmie. Obliczenia kosztów można dokonać samemu – jest to czasochłonne, ale przyniesie oszczędność gotówki. Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy księgowego, który zrobi to profesjonalnie i w krótkim czasie.
Poprawne rozliczanie firmy z posiadania samochodu powinno przebiegać według zasad:
- Pojazd osobowy jako środek trwały – odprowadzenie VATu za zakup jak i użytkowanie pojazdu; możliwy zwrot nawet do 100% za takie rzeczy jak podróże służbowe czy bieżące naprawy auta firmowego.
- Prywatne auto użytkowane w firmie – w tym wypadku wymagane jest prowadzenie kilometrówki (rejestru przejechanych kilometrów), w celu przekazania CIT, możliwość odzyskania 50% kosztów.
- Ubezpieczenie jako zobowiązanie dla firmy – odkładamy VAT wiedząc że ubezpieczenie zaliczane jest do kosztów uzyskania dochodów.
- Uzyskane odszkodowania – jeżeli zostało wypłacone jest przekazane jako podatek VAT, a jego wartość jest zależna od rodzaju polisy.
- Sprzedaż oraz wycofanie samochodu z przedsiębiorstwa- należy uwzględnić w VAT jako 23% wartości.
Rozliczenia z Państwem są skomplikowane niezależnie od tego czy jesteś osoba fizyczną, czy reprezentujesz firmę. Łatwo popełnić błąd, dlatego warto korzystać z profesjonalnej pomocy księgowych i starć się nie zostawiać tego na ostatnia chwilę.