Jak holować auto?

Free-Photos / Pixabay

Czasami zdarzy nam się niestety awaria auta, która go unieruchomi i nie będziemy mogli dłużej się nic poruszać. Jeżeli mamy dobrego znajomego, to możemy poprosić go o pomoc w celu odholowania nas z miejsca awarii do domu. Nie wszyscy z nas jednak wiedzą jak dobrze wykonać holowanie auta, aby było to bezpieczne dla nas i innych uczestników ruchu drogowego. Poniżej krótki poradnik, który powinien rozjaśnić tą sprawę.

Poprawne holowanie auta

Przede wszystkim musimy ustalić z jakimi uszkodzeniami auta możemy go holować. Przed wszystkim, musimy mieć pewność, że nasze auto ma sprawne hamulce, koła, układ kierowniczy i oświetlenie. Warto też mieć pewność, że auto ma ważne ubezpieczenie OC oraz spraną stacyjkę, aby nie doszło do zablokowania kierownicy. Dodatkowym obostrzeniem są napędy elektryczne lub hybrydowe oraz auta z automatycznymi skrzyniami biegów. Auto które będzie nas holować musi być w pełni sprawne, a jego silnik musi być mocny na tyle, że poradzi sobie z dodatkowym ciężarem naszego auta.
Ważnym aspektem jest też linka holownicza. Długość linki holowniczej powinna wynosić od 4 do 6 metrów. Linkę należy zamocować do specjalnych elementów na obu autach. Podczas holowania musimy zasygnalizować trójkątem ostrzegawczym najlepiej na tylnej szybie auta holowanego o całej procedurze. Oba auta powinny jechać z mniejszą prędkością, ostrożnie wchodzić w zakręty oraz hamować z wyprzedzeniem, aby nie doszło do kolizji między autami. Trasa powinna przebiegać z minimalną ilością zakrętów oraz skrzyżowań.