Czy auta marki Volvo nadal są paliwożerne?

ResoneTIC / Pixabay

Auta wychodzące z fabryki Volvo dzięki swej masywnej budowie od zawsze kojarzą się przede wszystkim z bezpieczeństwem dla kierowcy i pasażerów. Niestety ta zwiększona masa pojazdu ma swój wielki minus. Jest to ponad przeciętne spalanie paliwa. Dzisiaj na rynku można spotkać luksusowe Volvo V70 – czy w tym przypadku projektanci Volvo zadbali tez o kieszeń kierowcy?

Raport spalania Volvo V70 dostarcza nam szczegółowych informacji o spalaniu paliwa w cyklu mieszanym dla silników benzynowych oraz diesla. Oferta szwedzkiego producenta dla silników benzynowych zaczyna się od motoru o pojemności 1.6 l turbiną o mocy 180 KM. Do wyboru w konfiguracji są trzy różne automatyczne skrzynie biegów. Niemniej jednak każda opcja spali nam około 6.0 litra na 100 kilometrów. Kolejną jednostką jest silnik o pojemności 2.0 l i mocy 245 KM. Tutaj również są do wyboru trzy automatyczne skrzynie biegów, a spalanie wynosi 6.4 l na 100 kilometrów. Najmocniejszy silnik 3.0 l o mocy 304 KM i napędem na wszystkie koła potrzebuje około 10.4 l na 100 kilometrów.

Znacznie bogatsza oferta czeka nas jeżeli przyjrzymy się silnikom napędzanym olejom napędowym. W tym przypadku producent oferuje motory o pojemnościach od 1.6 l do 2.4 l i mocy od 115 KM do 215 KM. W różnych konfiguracjach dostępne są opcje z automatyczną skrzynią biegów oraz napędem na wszystkie koła. Silniki o najmniejszej pojemności spalają około 4.5 l na 100 kilometrów a silnik 2.4 l nawet do 6.2 l na 100 kilometrów.

Jak wynika z powyższej analizy auta marki Volvo potrafią dzisiaj osiągnąć spalanie paliwa na poziomie swojej konkurencji co kiedyś było szczytem marzeń ich użytkowników.