Jak naprawić uszkodzoną płytę meblową?

jarmoluk / Pixabay

Płyta meblowa jest powszechnie stosowana w produkcji mebli, takich jak na przykład: szafki kuchenne. Jednak nie jest to niezniszczalny materiał, dlatego mogą zdarzyć się wypadki, w wyniku których płyta wiórowa dozna uszkodzeń – mechanicznych lub wodnych. Jak poradzić sobie z tego typu uszkodzeniem?

Płyty meblowe wykonane są zazwyczaj z połączenia pyłu drzewnego i mieszaniny kleju. Dzięki temu są lekkie i stosunkowo trwałe. Niestety, narażenie materiału na działanie na przykład wilgoci, spowoduje zniszczenie, które objawi się spuchnięciem, pęcherzykowatą powierzchnią w przeciwieństwie do wcześniejszego gładkiego kształtu.

Na szczęście, uszkodzenie płyty wiórowej przez wodę nie jest trudne do naprawienia. Sama płyta też bywa dość odporna. Zwłaszcza że można potraktować ją wodoodpornymi uszczelniaczami, aby pomóc im uodpornić się na działanie wody i wilgoci. Bez tego typu zabezpieczeń, powłoki płyty meblowej mogą szybko spuchnąć w kontakcie z wilgocią. Wyrządzone szkody wodne będą się różnić – w zależności od ilości ekspozycji na wodę.

Aby naprawić meble z płyty wiórowej, które zostały zalane lub narażone na zbyt dużą wilgoć, przede wszystkim trzeba najpierw osuszyć je z wody. Następnie warto użyć papieru ściernego do wypolerowania spuchniętych obszarów. Wypolerowanie płyty wiórowej odsłoni przed Tobą wysuszoną część płyty. W ten sposób możesz nawet usunąć uszkodzoną część płyty wiórowej. Użyj średniego papieru ściernego, aby usunąć uszkodzoną część płyty i zakończyć polerowanie z drobnym papierem ściernym.

Aby usunąć poważnie uszkodzone wodą spuchnięte obszary przyda się użycie noża. Usuń część, która stała się proszkowatą teksturą, a potem odkurz deskę, aby upewnić się, że nie pozostała żadna spudrowana część. Ewentualne dziury po użyciu noża można wypełnić wypełniaczem do drewna. Zeskrob nadmiar wypełniacza z deski, aby cała deska znów była równa. Na koniec dobrze jest wszystko wyszlifować, aby otrzymać na nowo gładką powierzchnię.

Jeśli płyta meblowa ma jednak znacznie bardziej rozległe uszkodzenia, ciężko będzie ją naprawić. Wówczas zmuszony będziesz zastąpić ją całkiem nową płytą. Przy wymianie przyda się klej do forniru, aby ją przymocować. Chcąc uzyskać ładny, estetyczny wygląd, warto uszczelnić płytę wiórową i krawędzie papierem kontaktowym.